سکته مغزی

تعریف سکته مغزی : سکته مغزی یک آسیب حاد مربوط به سیستم عصبی است  که در آن ، جریان  تامین کننده مواد مغذی و اکسیژن قسمتی از مغز قطع می شود.در نتیجه ، عملکرد عصبی ناحیه آسیب دیده مختل می شود . به بیان دیگر اگر خونرسانی به قسمتی از مغز دچار اختلال شده و متوقف گردد٬این قسمت از مغز دیگر نمی‏تواند عملکرد طبیعی خود را داشته باشد.این وضعیت را اصطلاحاً سکته مغزی می‏نامند.
سکته مغزی در مردان بیشتر از زنان است و می تواند موجب تظاهرات عصبی زیادی مثل فلج نیمه بدن، اختلال تکلم و اختلال در راه رفتن ‌شود.
علایم سکته مغزی
در بیشتر افراد علایم سکته مغزی به سرعت و در عرض چند ثانیه یا چند دقیقه بعد از انسداد رگ خود را نشان می‏دهند.علایم هر سکته مغزی بستگی به قسمتی از مغز دارد که دچار گرفتاری شده است.این علایم امکان دارد شامل موارد زیر گردد:
۱-ضعف و کرختی صورت وبازوها یا پاها به خصوص در یک طرف بدن و فلج شدن آنها
2-عدم تعادل و لنگ زدن
3-اختلال در تکلم یا در درک کلام
4-اشکال در بلع
5-کرختی و سوزش قسمت‌های بدن-اشکال در درک وضعیت و موقعیت
6-دو بینی-تاری دید یا از دست دادن بینایی به خصوص در یک چشم
7-سردرد شدید و ناگهانی
8-از دست دادن حافظه کوتاه مدت وطولانی مدت-اختلال در قضاوت
9-سرگیجه بدون دلیل و سقوط ناگهانی
۱0-بی اختیاری ادرار و مدفوع
۱1-اشکال در پیدا کردن کلمات و فهمیدن آن چیزی که دیگران می‏گویند.
۱2-عدم توانایی در انجام حرکات ظریف.
اگر سکته مغزی شدید باشد ٬ قسمت‏هایی از مغز که کنترل تنفس و فشار خون را بر عهده دارند ممکن است گرفتار شده و یا اینکه ممکن است شخص به اغماء رفته و نتایج مرگباری را به دنبال داشته باشد.
عوامل تشدید کننده بیماری سکته مغزی
• سیگار کشیدن‌
1. چاقی
2. رژیم‌ غذایی‌ پرچربی‌ یا پر نمک‌
3. سن‌ بیش‌ از 60 سال‌
4. فشار خون‌ بالا
5. دیابت شیرین
6. بیماری‌ شریان‌ کرونر
7. سابقه‌ خانوادگی‌ سکته‌ مغزی‌
8. سوء مصرف‌ الکل‌
کمک های اولیه در سکته مغزی
هنگام برخورد با بیمار سکته مغزی باید اطرافیان آرامش خود را حفظ کرده بیمار را در حالت سکون قرار داده و با اورژانس تماس بگیرند گاهی بیمار بی هوش می شود و به زمین می افتد و حتی قدرت تکلم را از دست می دهد . در این زمان نباید فریاد کرد و بدن بیمار را تکان داد .این اقدامات برای بیماران مبتلا به سکته مغزی غالبا وضع بیماررا وخیم تر می کند .
باید دگمه های لباس بیمار را باز کرد. چون در این صورت مجرای تنفس بیمار باز می شود. اگر دست و پای بیمار در حالت انقباض عضلات باشد، باید بدن بیمار را محکم نگاهداشت . بسیاری از مبتلایان سکته مغزی استفراغ می کنند ، در حالت بیهوشی نمی توانند خود را کنترل کنند باید مراقب بوده غذاهای درون دهان خارج شود .
پیشگیری‌  از سکته مغزی1. ورزش‌ منظم‌
2. استفاده‌از رژیم‌ غذایی‌ کم‌چربی‌ و مصرف میوه ها و سبزی ها در رژیم غذایی روزانه
3. عدم استعمال دخانیات
4. کنترل‌ طبی‌ هرگونه‌ اختلال‌ مزمن‌ مثل‌ دیابت‌
5. کنترل‌مرتب‌فشار خون‌ و در صورت بالا بودن مراجعه به‌ پزشک‌
6. در بیمارن دارای سابقه سکته قلبی و بیماران مبتلا به فشار خون و دیابت مصرف روزانه‌ آسپرین زیر نظر پزشک
7. در صورت وجود علائم هشدار دهنده باید هر چه سریع تر به با پزشک مشورت کرد این علائم عبارتند از : گزگز ناگهانی  و بی علت  و یا ضعف و کرختی یک طرف بدن ، سردرد شدید ناگهانی ، تاری دید ، اشکال در تکلم ،لغزش یا نداشتن  تعادل .
درمان
برای درمان سکته مغزی از روش جراحی و درمان با داروهای ضد انعقادی‌ و ضد فشار خون و در برخی از موارد از روشهای  فیزیوتراپی‌، کاردرمانی‌ و گفتار درمانی استفاده می شود .


منبع: سایت وزارت بهداشت ودرمان             تاریخ : 2013-06-22               تعداد بازدید :